STI

STI – Sexually transmitted infection = pohlavně přenosné nemoci

CO DĚLAT?

Když už došlo k rizikovému pohlavnímu styku – i orálnímu a nerespektoval/a jsi zásady bezpečnějšího sexu, potom věnuj pozornost svému zdravotnímu stavu. Když máš podezření, že jsi se mohl/a nakazit pohlavně přenosnou infekcí, a zjistil/a jsi, že máš některé z uvedených příznaků, vyvaruj se pohlavního styku, abys nešířil/a infekci dál, a neprodleně vyhledej kožního lékaře a respektuj jeho doporučení.

pozoruješ za 2 – 14 dní po rizikovém kontaktu bolesti a pálení při močení, bílo-žlutý až zeleno-žlutý výtok z močové trubice, u žen z rodidel, nebo svrbění v konečníku či bolesti v krku, potom jsi se mohl/a nakazit kapavkou. Pozor – kapavka může probíhat i bez příznaků a neléčená může vést k různým komplikacím včetně neplodnosti. Po rizikovém pohlavním styku je tak vhodné kontaktovat kožního lékaře.

pokud se na genitálu, konečníku, v ústech původně červená skvrnka, či pupínek později mění v nebolestivou oděrku až vřed, nahmatáš zvětšené nejbližší lymfatické uzliny, případně máš zvýšenou teplotu nebo máš-li 9 – 12 týdnů po nechráněném pohlavním styku vyrážku na kůži trupu, končetinách, potom jsi se mohl/a nakazit syfilis. Pozor – syfilis může probíhat i bez obtíží.

Nepoznaná a neléčená syfilis vede po letech k závažným komplikacím postihujícím centrální nervový systém, periferní nervy, srdce, cévy, kosti a kůži. V těhotenství se může infikovat plod, což může vést k potratu nebo se dítě může narodit s četnými vrozenými vadami.

máš bolesti při močení, občas vodnatý výtok z močové trubice, rodidel, potom jsi se mohl/a nakazit chlamydiemi. Pozor – chlamydiová infekce v 70% probíhá bez příznaků. Neléčené infekce mohou vést k různým komplikacím, např. kloubním potížím, mimoděložnímu těhotenství a k neplodnosti. Tyto infekce jsou v současnosti nejčastější pohlavně přenosnou infekcí.

trápí tě svědění genitálu nebo zarudnutí předkožky a/nebo žaludu, u žen pálení v pochvě a hustý tvarohovitý výtok z genitálu, potom můžeš mít kvasinkovou infekci.

jsou malé bradavičnaté výrůstky na sliznici genitálu nebo konečníku, která způsobují pocit svědění. Pozor – určité typy virů HPV způsobujících kondylomata mohou vést např. u žen k rakovině děložního čípku. Mohou také způsobit karcinomy konečníku zejména u mužů majicích sex s muži (MSM) a jsou v poslední době dávány do souvislosti s karcinomy v dutině ústní.

puchýřky, které se brzy změní v bolestivé vřídky na genitálu, konečníku nebo ústech, potom můžeš mít opar – herpes. Pozor – opar se často vrací, když je člověk oslabený. Pokud dojde k přenosu infekce z matky na dítě při porodu, může infekce vážně ohrozit novorozence.

pokud za 2 – 6 týdnů po rizikovém sexuálním styku pozoruješ horečku, bolesti hlavy, svalů, kloubů, zánět nosohltanu, zduřelé lymfatické uzliny, vyrážku na trupu nebo zádech, potom by se mohlo jednat i o akutní HIV infekci, která po letech vede k selhání obranyschopnosti – onemocnění AIDS. Pozor – infekce virem HIV může probíhat i bez jakýchkoliv příznaků, infekci lze dokázat pouze laboratorním vyšetřením (testem na HIV).